Ez a Hont-Orbán interjú pontosan olyan, mint az ország. Kínos

Nincs kedvem írni arról, hogy Hont András interjút készített Orbán Viktor miniszterelnökkel

Amúgy hitvány dolognak tartom, ha egy politikai kezdeményezés úgy lép porondra, hogy elhazudja, amit valójában a világról gondol. Az úgy nem megy, hogy kilépsz a placcra így „ideológiailag nem tartozunk sehová!” Interjú.
„A fejlődéslélektani kutatások szerint a fiatalokat vonzzák az adott rendszer ellen lázadó új mozgalmak, még akkor is, ha ezekre csak az alternatíva mentes érvelés jellemző. A Momentum nem jelent konkurenciát ez alapján az erőtér építésben?
Kicsit körte-alma összehasonlítás, hiszen amiben én most gondolkodom, az pont nem a pártpolitikai versengés. Arról nem beszélve, hogy ez az új pártkezdemény fényévekre van attól a gondolati körtől, aminek az erőterét hiányolom. Amúgy hitvány dolognak tartom, ha egy politikai kezdeményezés úgy lép porondra, hogy elhazudja, amit valójában a világról gondol. Az úgy nem megy, hogy kilépsz a placcra így »ideológiailag nem tartozunk sehová!« meg »Ja majd ki fogjuk találni!« – ez az emberek becsapása. Ha megkapargatjuk a felszínt, ugyanazzal az újtípusú liberális, szélsőközép kezdeményezéssel van dolgunk, mint ami most Franciaországban a Macron-féle párt vagy a spanyol, lengyel, horvát újliberális pártok. Persze abban van igazság, hogy az új generációk – de nem csak hazánkban vagy Kelet-Európában – ahogyan kiüresednek a bevett konzervatív vagy szociáldemokrata pártok, új politikai lehetőségeket keresnek. S tényszerű az is – lásd ahogy a horvát újliberális párt a zöldektől elvont szavazatokat – nagyon apró, pillanatnyi, benyomásbeli különbségek azok, amik eldöntik egy fiatal szavazónál, hogy egy zöld-radikál balos, egy nemzeti radikális vagy éppen egy szélsőközép pártra szavaz. A posztmodern politikában lehet valaki úgy is radikális, hogy meg sem mondja mit akar megváltoztatni. Az érzületek és benyomások pedig – rövid távon mindenképp – fontosabbak, mint a megvallott közpolitikai programok. Hosszú távon persze az utóbbi sem megspórolható.
(...)
Ebben a szerepben pedig egészen könnyen ki lehet égni. Az erőtér-építésben van sikerélmény, nem fenyeget a kiégés veszélye?
Ettől nem tartok, mert ez egy tisztán személyes vállalás, nem tartozom elszámolással senkinek, csak a saját lelkiismeretemnek, naptárhoz sem vagyok kötve. Ha úgy mész csatába, hogy nincs mögötted hadsereg: na, az a lélekölő.
A politikusok közszereplők, nagyobb támadható felülettel bírnak. Tényleg politikusnak lenni az egyik legstresszesebb munka, vagy ez csak sztereotípia?
Nekem voltak közszerepléseim a pártpolitizálás előtt is, de az persze egészen más, mint egész személyiségeddel kint lenni a placcon, óránként forogva a nyilvánosságban. A stresszfaktor nem is az volt, amikor az ellenfél pártokkal volt ütközés, az egész kellemes adrenalinlöket inkább, legalábbis számomra. Amivel nehéz megbirkózni, az a hirtelen nyilvánosság. Előnynek éreztem, hogy én nem akkor találkoztam először a kamerákkal, de láttam olyat is, akinek az első munkahelye volt a Parlament és soha nem pörgött korábban nyilvánosságban, még egy beszédet sem tartott. Én hozzá voltam szokva valamennyire a sajtóhoz és persze a tárgyalóteremhez, a váratlan helyzetekre való reagáláshoz. Aki soha nem találkozott még ilyennel, annál ez veszélyes, mert az ilyen szintű nyilvánosság nagyon tudja deformálni a személyiséget. Az nekem is veszélyes volt, hogy ki voltunk téve a placcra és nem volt védelem. Mögöttünk nem volt olyan apparátus, mint amilyen mondjuk a kormánypártoknál lehet.”